Usb Nedir

Universal Serial Bus ya da Türkçe karşılığı ile Evrensel Seri Veriyolu, bilgisayar ve dış donanımların iletişim kurmasını sağlayan bir bağlantı biçimi. Hintli bilgisayar mühendisi Ajav V. Bhatt tarafından 1996’da geliştirilen USB, dört telli bağlantı ile çalışıyor. Tak çalıştır özelliği sunması sayesinde pek çok dış donanım ünitesinin standart bilgisayar bağlantısı yöntemi haline geldi. Fare, yazıcı, tarayıcı gibi donanım cihazlarının yanı sıra akıllı telefonlar, oyun konsolları gibi daha gelişmiş cihazlar tarafından da tercih ediliyor. Bu güne kadar 10 milyarı aşkın USB’li cihazın satıldığı tahmin edilmektedir.

Flash bellek nedir?

Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disk’lere benzer.
Flaş belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak, yani “durağan” olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. mp3 Player’larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.
Flaş bellek, bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. “Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek” olarak çevirebileceğimiz EEPROM’ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, Flaş bellekler de hücrelerden oluşur.
Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1’lerden oluşur. 0’lar sinyal olmadığı, 1’ler ise sinyal olduğu anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin sinyal seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır, silinir veya yenilenir.
Usb Bellek ihtiyaçlarınız için doğru adrestesiniz.
www.bellekpromosyon.com
0216 335 68 99
0506 144 80 80